Jak sobie radzić ze stresem – 8 sposobów na stres cz.1
Na samym początku chciałbym przybliżyć czym jest stres i jak wygląda to zjawisko w naszym organizmie.
Stres to jest to nasza reakcja na bodziec pochodzący ze świata zewnętrznego, który wymaga od nas reakcji. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to nasza reakcja organizmu, to oznacza że to co nas stresuje, nie musi stresować kogoś innego. Bodziec jest od nas niezależny, natomiast reakcja na niego zdecydowanie zależy od nas. Dlatego powinniśmy świadomie kontrolować stres. Musimy wiedzieć o tym, że stres nie jest nam potrzebny, często spotykam się z powiedzeniem, że nasi dziadkowie żyli o wiele spokojniej od nas. Długotrwały stres bardzo negatywnie wpływa na stan i motorykę naszego organizmu, może na pewnym etapie przekształcić się w stany depresyjne.
Poznaj metody jakie pomogą Ci radzić sobie ze stresem. 🙂
1.Dowiedz się, co Cię stresuje!
Twoim głównym zadaniem jest poznać sytuacje, które Cię stresują, dowiedz się kiedy ten stres się pojawia. Może się to wydawać oczywiste, ale wiele osób zapomina właśnie o tym, co najprostsze. Nie ma potrzeby przeznaczać zbyt dużej ilości czasu i koncentracji na analizowanie tego. Najlepiej weź kartkę papieru i po prostu wypisz te rzeczy na niej. Jeśli chcesz radzić sobie ze stresem, najpierw dowiedz się jakie są jego najważniejsze źródła.
2.Wyeliminuj niepotrzebny stres
Zastanów się, które sytuacje stresowe możesz wyeliminować ze swojego życia. Podziel to na dwie grupy, to wiele ułatwi. Pierwsza grupa to sytuacje, które można łatwo wyeliminować, należy załatwić je od razu. Prosty przykład, nie jesteś zadowolony z obsługi klienta w swoim banku, ciężko jest Ci cokolwiek załatwić, sytuacje się powtarzają. W dzisiejszych czasach po prostu zmień bank, na taki który zapewni Ci lepszą jakość obsługi. Natomiast sytuacje, które sprawiają więcej problemów, należy wyeliminować dopiero wtedy kiedy będzie taka możliwość. Tutaj posłużę się przykładem, który często spotykam w rozmowach z innymi. Bardzo stresuje mnie praca jaką wykonuję, potrafię rano obudzić się z bólem brzucha na samą myśl, że muszę iść do pracy. Rzadko kiedy możesz pozwolić sobie na zwolnienie się z pracy z dnia na dzień, to może bardzo negatywnie wpłynąć na Twoją sytuację finansową i komfort. Zaplanuj krok po kroku, co musisz zrobić, aby jak najszybciej móc zmienić pracę i zacznij działać w tym kierunku.
Czasem może się okazać, że wyeliminowanie danej sytuacji będzie zbyt trudne, za bardzo czasochłonne lub nawet niemożliwe do wykonania, wtedy pozostaje Ci tylko przejść do punktu 3.
3.Zaakcpetuj stres, którego nie da się wyeliminować
Jest w Twoim życiu wiele takich sytuacji, których niestety nie da się wyeliminować, jeżeli jesteś w sytuacji, że nie masz ochoty na nic, a każde działanie przychodzi z ogromnym trudem, to myślę że musisz skonsultować się ze specjalistą, bo rozwiazanie problemy może być to ponad Twoje możliwości.
Sytuacji, których nie da się wyeliminować jest naprawdę dużo. Takie sytuacje po prostu należy zaakceptować – najzwyczajniej pogodzić się z nimi. Pamiętaj, że stres jest zawsze Twoją reakcją na bodziec zewnętrzny. Tylko od Ciebie będzie zależeć, czy dana sytuacje będzie Cię stresować czy nie. Akceptacja sytuacji stresowych czasem może być na prawdę trudna, natomiast nauczenie się tej akceptacji jest niezbędne. To ja jestem odpowiedzialny za mój stres, to ja odpowiadam za to jak reaguję na bodźce zewnętrzne. Warto wiedzieć, że wypieranie sytuacji stresowej jest dla naszego mózgu dużo bardziej kosztowne, niż zaakceptowanie go. Przykładem takiej sytuacji może być uciążliwy sąsiad w bloku, jeżeli jesteś właścicielem mieszkania to raczej nie pozwolisz sobie na to, aby nagle się z niego wyprowadzić i zostawić je puste. Najłatwiej będzie po prostu pogodzić się z tym faktem.
Wykorzystaj poniższe techniki, pomogą zaakceptować Ci sytuacje stresowe.
4.Uśmiechaj się!
Śmiech to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na radzenie sobie ze stresem.
Po pierwsze jest powiedzenie, że śmiech to zdrowie. Śmiej się jak najczęściej, każdy uśmiech buduje niewidzialną barierę chroniącą Cię przed stresem. Śmiech choćby i wymuszony, wywołuję w Twoim organizmie reakcje fizjologiczne, które ograniczają negatywne skutki stresu. Najlepiej zrób sobie listę rzeczy, które zawsze powodują u Ciebie śmiech, może to być ulubiony kabaret, obejrzenie zdjęć, filmiki o śmiesznych zachowaniach zwierząt, czytanie dowcipów.
Po drugie sytuacje stresowe opisane w punkcie 3 (te, które są niemożliwe do wyeliminowania) należy po prosty ośmieszać 🙂 . Jest kilka skutecznych technik na ośmieszanie sytuacji stresowych. Jedną z nich możesz wypróbować będąc w stanie relaksu, odtwórz sobie sytuację stresową jak film. To Ty decydujesz co będziesz robić, możesz przewijać do przodu, do tyłu lub zatrzymać. A teraz użyj swojej wyobraźni i zacznij dodawać śmieszne elementy, może dorysuj szefowi wąsa, albo zmień jego ton głosu lub ubierz w dziwaczny strój. Jeśli miałeś okazję zobaczyć kiedyś film Harry Potter i więzień z Azkabanu, to na lekcji obrony przed czarną magią profesor Lupin uczył młodych czarodziejów, jak pokonać Bogina (zjawę z szafy), przypomnij sobie co zrobił Nevil z profesorem Snap’em, kiedy przebrał go w ubrania swojej babci 😛 . Powtarzaj tę czynność kilkukrotnie, aż pozbędziesz się bodźca stresowego. Kiedy następnym razem pomyślisz, o tej sytuacji, oczami wyobraźni zobaczysz właśnie tę zabawną scenę, na którą automatycznie zareagujesz śmiechem.
Na dzisiaj to już wszystko, w następnym poście opiszę 4 ostatnie techniki radzenia sobie ze stresem.
Koniecznie napisz w komentarzu, czy zdarza Ci się stresować i co najczęściej powoduje stres w Twoim życiu 🙂
Pozdrawiam
Wojtek